Make your own free website on Tripod.com

 

SÜNNET OLMA

Beldemizde erkek çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra sünnet edilirler, Genelde sünnet düğünü tertip edilerek yapılan sünnet şölenlerinde düğün sahibi çevresini düğüne davet eder. Davetliler genelde hediye ile düğüne katılarak katkı sağlamış olurlar.
 
 

ASKER UĞURLAMA

Beldemizin nüfusunun geniş olması sebebiyle Beldemizde her yıl kırk elli genç askere gitmektedir. Askere giden gençler askerliğe başlamadan bir ay kadar önce gezerek ve eğlenerek zamanlarını geçirirler bu zaman içerisinde askerlerin kendileri akraba ve diğer yakın komşuları tarafından yemek daveti verilerek bu davetlere icabet ederler. Gitmelerine bir gün kala Uğurlama töreni yapılır. Beldemizin merkezinde dualar okunup ilahiler edilerek askerler belde çıkışına kadar götürülerek burada yapılan uğurlama töreninde belde halkı tek saf düzeninde sıraya geçerek askere giden gençlerle vedalaşırlar bu sırada herkes askerlere el öpme parası askerlik harçlığı verirler. Belde halkı askere giden ve gelen gençlerin ailelerini ziyaret ederler.

 
 
HACCA UĞURLAMA

Beldemizde hacca giden Aileler belde halkı tarafından ziyaret edilerek sağlıklı ve sıhhatli gidip gelmeleri dilenir. Hacca gidecek olan şahıslar ise diğer halkın evlerini dolaşarak helallik isteyerek helalleşirler. Uğurlama töreninde dua ve ilahiler okunarak tekrardan hacı adayları uğurlama töreninde bulunan şahıslarla helalleşerek çocukların toplayarak kendilerine bir şey almaları için madeni demir paraları hava atarak hac vazifelerini yapmaya giderler . Hacılar dönüşlerinde belde halkı tarafından tekrardan ziyaret edilerek hacıların mukaddes topraklardan getirdikleri zemzem suyu, hurma, ikramlarını yiyip içerek verilen hediyelerini kabul ederler.
 

ÇOCUKLARA AD VERME
 
Beldemizde yeni doğan çocuklara ad verme doğan çocuğun Büyükbabaları veya Babaannesi ile annesinin isimleri verilir. Veya bu kişilerden en büyük olanın görüşü alınarak başka adlarda verilir. Yeni doğan çocuğun ad verilmesinde ezan okunarak çocuğun kulağına üç defa ismi söylenerek adı konulur.


DÜĞÜN MERASİMLERİ

Beldemizde evlenme merasimleri genelde erkeğin askerden gelmesi ile bir iş sahibi olduktan sonra başlar. Kızlarda ise 16, 17 yaşlarında başlar.

 
Kız Beğenme

Beldemizde evlenecek erkekle kız görüştürülür erkeğin bir iş sahibi olması kızın güzel ve marifetli temiz olması aranın bu durumlarda her iki taraf memnun ise kız ile erkeğin birbirlerini’ de beğenmeleri sonucu kız istemeye gidilir.

 
Kız İsteme

Evlenecek erkeğin ailesi ve yakınları kız evine adet olarak yapılan bohçalarını hazırlayarak gidilerek dünürlük anılarak Bohça bırakılır. Eğer ki bohça geri gelirse kız verilmeyeceği anlaşılır tekrardan dünürlüğüne gidilmez kız tarafı olumlu cevap verirse oğlan tarafına bildirilerek söz alınmasını isterler söz alımından sonra dua ve yüzük takmak için gün alınarak bu merasimler yapılarak düğün merasimi yapılır.

Düğünler genelde beldemizde Cuma günü başlayarak Pazar akşamına kadar devam edilir. Cuma günü erkek evinde davul eşliğinde eğlence yapılarak gelen misafirlere yemek ikramında bulunulur. Cumartesi akşamı erkek evinde saz ve davul çalgıları ile kına gecesi yapılarak eğlence düzenlenir. Aynı gün kız evinde de kına gecesi eğlencesi yapılır. Oğlan evi Cumartesi akşamı kız evine kına almaya giderek getirilen kına ile damatın kınası yakılır. Pazar sabahı oğlan evi yine kız evinden kına almaya gidererek getirilen kına ile belde merkezinde orta denilen merasimle damat giydirilerek orada bulunan vatandaşlar damat ve sadıçlar el öpme parası verirler daha sonra düğün sahibi tarafından yemek verilir. Pazar günü öğle sonu gelin almaya gidilerek kız evinde Nişan merasimi takı ve hediyeler alınarak sesi gür bir bayan tarafından davetlilerin duyacağı şekilde söylenir. Nişan merasimden sonra gelin ailesi ile vedalaşarak damat evine getirilerek düğün merasimi sona ermiş olur.
 

RAMAZAN AYINDA İFTAR YEMEĞİ VERİLMESİ

Beldemizde Ramazan ayı içerisinde maddi durumu iyi olan belde vatandaşlarımız Belde halkını tek tek iftar yemeğine davet ederek hazırlamış oldukları yemekleri misafirlere ikram ederler. Yemekten sonra Yemek veren şahsın evinde Teravih namazına kadar sohbet edilir. Teravih namazına belli bir süre kala tüm davetliler hep beraber Camiye gelerek namazlarını kılarak tekrardan cami çıkışı kendi aralarında misafirleğe giderek dini sohbetler yaparak bu feyizli ayı geçirirler.


AŞURE GÜNÜ TERTİP EDİLMESİ

Aşure ayında Belde halkımızın bayanları bir araya gelerek belde merkezinde bulunan Belediye misafirhanesinde Aşure çorbası hazırlayarak tüm belde halkına duyurularak belde merkezine toplanan yedisi yetmiş ile tüm halkımız aşure çorbası yiyerek bu günü kutlarlar.
 

MEVLÜDÜ ŞERİF OKUTULUP YEMEK VERİLMESİ

Beldemizde vefat eden şahısların aileleri genel bir hafta sonra Belde Camilerinde Mevlüdü Şerif okutulup tüm belde halkı davet edilerek mevlüd sonrası Belediye misafirhanesinde yemek verilerek vefat eden kişiye dualar okunarak hayat ta kalan kişilere sağlık yaşamlar dileyerek birbirlerinden ayrılırlar.


BAYRAMLAŞMA

Dini Bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramında Belde halkımız Bayram namazı çıkışı Camilerin avlusunda yaşlı kişiler başta olmak üzere tüm belde halkı birbirleriyle bayramlaşarak helalleşirler daha sonra aileler kendi akrabalarını küçükler büyükleri ziyaret ederek bayramlaştıktan sonra diğer Belde halkının evlerini ziyaret ederek bayramlaşmalar yapılır.


ARİFE GÜNÜ MEZARA GİDİLMESİ

Dini Bayramların bir gün öncesi olan Arife günü Belde halkı ikindi namazına müteakip
Geçmişte kaybettikleri yakınlarının mezarlarını ziyaret ederek Kuranı Kerim okuyarak mezarlıkların temizliği yaparlar.


DONDURMA ÇEKİLMESİ

Beldemizde genelde kış aylarında akşamları belde gençleri bir araya gelerek birinin evinde toplanarak, eğlence düzenleyerek dondurma çekimi yaparlar, belirli bir toz şeker ile suyu karıştırarak kaynatmaya başlarlar suyu devamlı olarak sırayla karıştırdıktan sonra kaşık ile kaynayan tencereden alınan şekerli su soğuk bir suya damlatılır eğer ki damlatılan şeker bir arada toplanıyorsan şekerli suyun kıvamına geldiği anlaşılarak Belirli bir un ile karıştırılıp tepsilere ince bir şekilde dökülerek kış mevsimi olması ile donması beklenir bir iki saat içinde donan dondurma hep beraber yenilerek belirli miktarlarda tüm gençler evlerine götürerek dondurma çekerler.


BELDEMİZDE YAPILAN YEMEK. TATLI VE HAMUR İŞLERİ

YEMEK : Tarhana Çorbası.
TATLI : Pazar Böreği. Höşmerim Tatlısı, Haside, Un Helvası,
HAMUR İŞLERİ:Gözleme, Cızlama, Bazlama, Tattır Böreği, Hamursuz, Kaygana